US TD Assignments

RMD 2021 Calendar
EventDateDescriptionLocationAssigned TD
SYNC  Jan 4-72GS Sync Devo/2GS SyncSteamboatTom Ptach
S SeriesJan 8-10SG /2GSPurgatoryDan McCarthy
Age ClassJan 11 – 12GS/SL Women on 11th, Men on 12thSteamboatPete Daley  
Age ClassJan 11 – 12GS/SL Women on 11th, Men on 12thVailDale Zurbay
Age ClassJan 11 – 12GS/SL Women on 11th, Men on 12thBreckenridgeMarcus Richardson
Age ClassJan 11 – 12GS/SL Women on 11th, Men on 12thWinter Park Steve Rice
MastersJan 13 – 152DHtr / DHtr, 2DH / SG, SLSki CooperTim Seeling 
SYNC  Jan 13-202DH/2SGAspenDarlene Nolting
Age ClassJan 23-24GS-U10, U12, U14 SunlightTerresa Herbst
Age ClassJan 25-26GS-U10, U12, U14 LovelandSteve Bonde
Age ClassJan 25-26GS-U10, U12, U14 Eldora Darlene Nolting
SYNC  Jan 25-282SL Sync Devo/2SL SyncVailRon Rupert
Age ClassFeb 4-5U12 SG Men on 4th, Women on 5thSki CooperSteve Bonde
YSLFeb 73GSSki CooperSteve Bonde
YSLFeb 83GSKeystoneMarcus Richardson
YSLFeb 83GSLovelandSteve Bonde
Age ClassFeb 8-11U14 SGBreckenridgeRon Rupert
SYNC  Feb 9-122GS Qualifier/ 2SL QualifierWinter ParkSteve Bonde
S SeriesFeb 20-212SL  FlagstaffDan McCarthy
MastersFeb 18 – 19GS / SLKeystoneFrank Mangold
YSLFeb 214SL’SSunlightTerresa Herbst
YSLFeb 224SL’STBDSteve Bonde
YSLFeb 224SL’STBD 
YSLFeb 224SL’STBD 
Age ClassFeb 22-23SL – U10, U12, U14 Men on 22, Women on 23Winter ParkMarcus Richardson
Age ClassFeb 22-23SL – U10, U12, U14 Men on 24, Women on 25Eldora Tom Ptach
Age ClassFeb 18-19SL – U10, U12, U14 Men on 24, Women on 25Crested ButteCharlie Zeiter
Age ClassFeb 24-25SL – U10, U12, U14 Men on 24, Women on 25AspenSteve Rice
MastersFeb 252GSSki CooperJohn Beckos
SYNC DevoFeb 22-23GS/SL  Women on 22, Men on 23Keystone/SUMJeff Westcot
Age ClassMar 1-4U14 2SG/SL/GSSki CooperSteve Bonde
SYNC DevoMar 2-5U16 Champ SG/GS/SLCrested ButteRon Rupert
SYNCMar 1-5RC U16 DH/SG/GS/SLSteamboatGrant/Marci
MastersMar 4 – 5GS / SLKeystoneFrank Mangold
Age ClassMar 8-11U14 Champ SG/GS/SLVailKaren Ghent
MastersMar 102GSLoveland John Beckos
MastersMar 11ParallelEldora Frank Mangold
Age ClassMar 15-16U10/U12 Finale – WestTellurideShane Burton
Age ClassMar 16-17U10/U12 Finale – EastWinter ParkPJ Jenick
MastersMar 172SLLovelandMarcus Richardson
YSLMar 21KombiWinter ParkMarcus Richardson
YSLMar 22KombiKeystone Steve Bonde
YSLMar 22KombiSunlightRon Rupert
SYNCMar 22-26ChampsVailJohn Jett
MastersMar 24GSLovelandJohn Beckos
S SeriesMar 26-28Champs SG/GS/SLPurgatoryPete Daley  
SYNCApr 1-2GS SpecVailRon Rupert
MastersApr 2 – 4DHtr / DHtr, 2DH / 2SGSki CooperKen Gay
Age ClassApr 6-7GS SpecLovelandTim Seeling
DerbyApr 8-9ScoredLovelandCharlie Zeiter
DerbyApril 10-11Non-ScoredLovelandCharlie Zeiter